راهنمای تراز آینه‌های دستگاه لیزر

توسط شهریور 26, 1396 آموزش بدون نظر

راهنمای تراز آینه‌های دستگاه لیزر و تنظیم کردن آینه‌ها از مهمترین نکاتی هست که در هنگام کار با لیزر باید به آن دقت کنیم تا بتوانیم بهترین بهره را از توان خروجی داشته باشیم. در ادامه به چگونگی تنظیم آینه ها و انتقال پرتو خروجی لیزر به محل برش توضیح می‌دهیم.

احتیاط

هشدار !

 • هرگز پنل دسترسی را بدون قطع برق باز نکنید.
 • هرگز سوئیچ ایمنی را قطع نکنید ،
 • هرگز برش لیزر را بدون نظارت انجام ندهید.
 • دود و بخار مواد را با استفاده از سیستم تهویه قوی به بیرون هدایت کنید.
 • فقط از موادی لیزری ایمن استفاده کنید که از ترکیبات حاوی کلرید و فرمالدئید نیستند.

محتوا

 1. معرفی
 2. اصطلاحات لیزری
 3. آزمون تطبیق ساده
 4. اصل هم‌ترازی
 5. تراز کردن آینه‌ها
  1. آینه اول روبروی تیوپ لیزر
  2. آینه اول به آینه دوم
  3. آینه دوم به آینه سوم
 6. تراز کردن تیوپ لیزر
 7. چیدمان عمودی
 8. نتیجه

معرفی

تمامی دستگاه‌های لیزر همگی یک تکنولوژی برای برش لیزر استفاده می‌کنند و آن بدان صورت است که تیوپ لیزر در پشت دستگاه ثابت است  و پرتو لیزر با استفاده از یکسری آینه به محل برش انتقال داده می‌شود . با گذشت زمان ، این آینه‌ها ممکن است کمی حرکت کنند و باعث ‌می‌شود نتوانیم از پرتو خروجی لیزر بهره کافی را ببریم.

این راهنما به شما کمک می‌کند تا به تنظیم کردن آینه ‌ها و بتوانید حداکثر استفاده از پرتو خروجی را داشته باشید ، ممکن است در ابتدا یرای بار اول کار بسیار دشوار و چالش برانگیزی باشد ، ولی با انجام مرحله مرحله این‌ راهنما می‌توانید به هدف خود برسید .

این فرآیند در 4 بخش مجزا در نظر گرفته شده است :

 1. چک کردن و تراز تیوپ لیزر
 2. تنطیم آینه‌ها در زاویه مناسب
 3. اطمینان از عمود بودن پرتو بر روی سطح
 4. تنظیم لنز دستگاه

اصطلاحات لیزری

برخی از اصطلاحات لیزری که در این راهنما استفاده شده است :

تراز آیینه های لیزر

تیوپ لیزر : لوله شیشه‌ای بزرگ برای پوشش لیزری و خنک کردن لیزر
پایه نگه‌دارنده تیوپ :دو پایه قابل تنظیم برای نگهداری تیوپ لیزر
گاری: جعبه مستطیلی بزرگ فلزی که می‌تواند بر روی ریل‌های کناری به عقب و جلوی دستگاه هدایت شود.
هِد لیزر: لوله مونتاژی که به سمت راست و چپ  بر روی گانتری حرکت می‌کند.
آینه اول :در سمت چپ عقب دستگاه، اولین آینه لیزر است.
آینه دوم :در سمت چپ گاری نصب شده است،دومین آینه است.
آینه سوم: روی سر لیزر نصب شده، سومین آینه لیزر است.
لنز: در داخل سر لیزر قرار گرفته، پرتو را بر روی قطعه کار متمرکز می کند.
مخزن بادی مخروطی: کانال های هوا را در اطراف پرتو لیزر و بر روی قطعه کار فوت می کند.
نور قرمز نقطه‌ای: در مخزن کمک هوا کمک می شود، یک شاخص پرتو قابل مشاهده است.

آزمون تست اولیه

اگر متوجه شدید که برش لیزر شما قدرت کافی برای برش را ندارد دو احنمال وجود دارد ، احتمال اول این‌ است که عمر تیوپ لیزر شما به سر آمده یا اینکه دستگاه از هم ترازی خارج شده است و پرتو را به درستی به سطح کار نمی رساند .با یک آزمون ساده می‌توانید بفهمید که دستگاه شما نیاز به تنظیم مجدد دارد یا خیر .

در ابتدا تکه‌ای از یک نوار چسب کاغذی را پاره کنید و 2 -3 دور آن را بر روی خود بچرخانیدتا ضخیم شود . نوار دیگری را به  به طول 3 الی 4 سانت پاره کنید و آن را وسط این نوار چسب بچسبانید .این به شما کمک می‌کند تا هدفگیری پرتو لیزر را دنبال کنید و انقدر ضخیم هست که بلافاصبه آنش نمی‌گیرد .می‌تواند در جلوی آینه قرار بگیرد بدون آن که ردی از خود بر روی آینه بگذارد.

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

نوار چسب را در جلوی آینه ، بر روی بدنه پایه نگهدارنده چسبانده

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

برای آزمایش اولیه ابتدا هِد لیزر را به گوشه سمت راست ، بالای دستگاه هدایت کنید.

برای فشار‌دادن دکمه “laser ” یا دکمه “Test1” را برای لحظه کوچکی به پایین فشار دهید تا هنگامی که نقطه کوچکی بر روی نوار‌چسب ظاهر‌شود .اگر مدت طولانی نگه دارد نوار‌چسب آنش می‌گیرد و بی‌فایده می‌شود.اگر احساس کردید بیش از اندازه سوزانده شده می‌توانید لایه‌ی دیگری نوار‌چسب بر روی آن بچسبانید.

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

سپس هِد‌ لیزر را به گوشه سمت چپ با‌لای دستگاه هدایت کرده و پرتو دیگری بر روی آن انداخته سپس همین کار را در پایین میز‌کار ، سمت چپ و راست آن مطابق تصویر انجام دهید.

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

مهم است که هر چهار‌ نقطه  در یک محل مشابه در نوار‌چسب هدف گیری شده باشند ، اگر تمام نقطه‌ها در یک مرکز باشند ولی در وسط آینه نباشد یعنی تیوپ لیزر تراز نیست و باید آن را تراز کنید که می‌توانید از محتواهای بعدی بگذرید به قسمت تراز تیوپ لیزر مراجعه کنید ولی اگر چهار نقطه در یک مرکز نباشند ، می‌باست آینه‌های دستگاه رو تنظیم کنیم.

اصل هم ترازی

سه آینه در دستگاه لیزر کاملا شبیه هم هستند و دقیقا به یک روش تنظیم می‌شوند.

آینه در وسط قاب فلزیی است که در پشت آن  3 پیچ برای تنظیم و جهت دادن به آینه وجود دارد .

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

هنگامی که شما زاویه آینه را تنظیم می‌کنید باید پرتو را طوری تنظیم کنید که اولا پرتو به آینه بعدی تابیده شود و ثانیا در مرکز دایره ورودی آینه بعدی قرار بگیرد و همچنین هنگام تست پرتو در دورترین نقطه و نزدیک‌ترین نقطه هم تراز باشد.

در غیر اینصورت برای هم‌ترازی آینه ها با فرآیند‌های زیر پرتو را وسط دایره هدایت کنید.

 • برای پایین یا بالا  بردن نقطه پرتو در حد چند میلی‌متر: پیچ بالایی را به سمت راست (در جهت عقربه‌های ساعت)  یا به راست بچرخانید
 • برای چپ و راست بردن نقطه پرتو در حد چند میلی‌متر::پیچ پایین سمت چپ پرتو را به راست و چپ هدایت می‌کند.

 

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

راه دیگر برای تنظیم کردن بدین صورت می‌باشد

 • برای پایین و بالا بردن نقطه پرتو : هر دو پیچ پایین را به اندازه نیم دور به سمت چپ یا راست بچرخانید .
 • برای چپ و راست بردن نقظه پرتو :دو پیج کناری سمت راست را سمت چپ بچرخانید

 

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

با چند بار سعی و خطا متوجه می‌شوید که نقطه پرتو به چه صورت حرکت می‌کند.

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

تراز کردن آینه ها

در برش لیزر 3 عدد وجود دارد ، که هر کدام از آینه ها جداگانه باید تنظیم شوند ولی هر تغییری در  مسیر لیزر ، بر روی باقی آینه ها تاثیر می‌گذارد فرضا تغییر بر روی آینه اول بر روی آینه دوم و سوم تغییر ایجاد می‌کند.

مسیر لیزر :

 • تیوپ به آینه اول
 • آینه اول به آینه دوم
 • آینه دوم به آینه سوم
 • آینه سوم به لنز هِد

تیوپ به آینه اول

برای شروع کار ، ابتدا باید چک کنید که آینه اول مستقیم روبروی پرتوی تیوپ لیزر قرار گرفته است ، برای چک کردن این موضوع کافی است برچسب را بروی آینه اول چسبانده و با فشار دادن دکمه تست Laser  ، پرتو در مرکز آینه اول باید قرار بگیرد . این پرتو  باید به شکل بیضی شکل و توپر باشد . اگر پرتو در مرکزیت آینه نباشد باید با بالا و پایین بردن ارتفاع آینه ، پرتو را در مرکز آینه تنظیم کنید.

 

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

 

 

آینه اول به آینه دوم:

نوار چسبی بر روی آینه دوم چسبانده و گاری دستگاه را به بالاترین نقطه دستگاه هدایت می‌کنیم و سپس دکمه تست Laser را میزنیم تا نقطه‌ای بر روی نوار چسب ایجاد کند( این نقطه چون در کمترین فاصله از آینه اول است باید با کمترین خطا در مرکز آینه دوم ایجاد می‌شود در غیر اینصورت باید ابتدا آینه اول تنظیم کنید )  سپس گاری را به پایین ترین نقطه دستگاه هدایت می‌کنیم و دوباره نقطه‌ای با روی نوار‌چسب ایجاد می‌کنیم ، در این مرحله دو نقطه باید در یک مرکزیت باشند در غیر اینصورت باید با پیچ‌های پشت آینه اول پرتو را بر روی نقطه اول هدایت کنید .

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

آینه دوم به آینه سوم :

در مرحله دوم همانند مراحل قبل برای  آینه سوم انجام می‌دهیم بدین صورت که ابتدا نوارچسب را بر روی آینه سوم چسبانده و باهدایت  هد لیزر به چپ ترین نقطه (نزدیکترین فاصله به آینه دوم) زدن دکمه تست Laser و انتقال هد به سمت راست دستگاه (دورترین نقطه از آینه دوم) نقطه گذاری می‌کنیم . و با چرخاندن پیچ های آینه دوم سعی می‌کنیم این نقاط را به یک مرکزیت درآوریم ( مهم نیست حتما حتما در مرکز آینه باشد ، کافی‌است به طور حدودی در وسط تنظیم کنیم )

توجه: بهتر است برای  دقیق تنظیم کردن آینه دوم ، مرحله دوم را در سه مرحله جدا چک شود . بالای میز دستگاه ، وسط میز دستگاه ، پایین دستگاه لیزر.

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

 

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

 

تراز کردن لوله

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

 

اگر آینه ها تنظیم باشند ولی نقطه در مرکز آینه سوم نیست شما می‌توانید تیوپ لیزر را با تغییر براکت‌های نگهدارنده تیوپ لیزر ، آن را تغییر داده و پرتو را به مرکزیت آینه ها تراز کنید.

دو پیچ در کنار براکت ها وجود دارد به تنظیم آن می‌توانیم براکت ها رو به بالا و پایین  تغییر دهید و یا تیوپ را به راست یا چپ هدایت کنید.

 

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

 

تنظیم عمودی لیزر

مرحله نهایی این است که پرتو عمود بر سطح تابیده شود ، این باعث می‌شود برش با نهایت قدرت انجام شود . می‌توانید سر هِد لیزر خود را با کاغذ کاربن رنگی کنید و یک عدد کاغذ بر روی دهنه لیزر بچسبانید و سپس دکمه تست Laser را زده و نقطه ای بر روی کاغذ ایجاد کنید . مطمئن باشید این نقطه در مرکز دایره‌ای که با کاغذ کاربن ایجاد کرده‌ایم باشد.

تا این مرحله توانستیم پرتو لیزر را از تیوپ لیزر تا بر روی سطح به صورت مستقیم و عمود انتقال دهیم .

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

حال نیاز است تا فاصله کانونی لیزر تا سطح تنظیم شود تا بتوانیم فاصله‌ای که لنز دستگاه پرتو لیزر را در آن نقطه متمرکز می‌کند پیدا کنیم :

با زدن دکمه تست Laser و قرار دادن متریال مورد نظر در زیر دستگاه نقطه‌ای بر روی سطح ایجاد می‌شود که در صورتی که بسیار گسترده باشد باید فاصله را کم کنیم تا حدی که به ما نقطه متمرکزی را بدهد.

تنظیم آیینه‌های دستگاه لیزر

 

نتیجه :

اگر تمام مراحل را به دقت انجام دهید باید به یک برش دقیق با توان عالی دست پیدا کنید و برای حفظ این پایداری بهتر است هر 40 ساعت استفاده ، دوباره تنظیمات آینه چک شود تا بهترین بهره از توان خروجی را دریافت کنید.

نظر خود را بیان کنید

یک + ده =

ماکت سازی
نوشته بعدی